top of page
Závislosť na jedle
 

Poznáme veľa druhom závislostí - na elektronike, drogách, alkohole..ale taktiež poznáme závislosť na jedle. Príčiny môžu byť rôzne - emociálne a psychické problémy,  nevyrovnanosť alebo dokonca len prostá nuda.

V čom to spočíva?Po tom, čo zjete niečo pre vás veľmi chutné, predovšetkým rôzne sladkosti, koláče atď, tak sa vo vašom mozgu začne uvoľňovať chemická látka zvaná dopamín. Táto látka vyvoláva tie príjemné pocity a vy neviete odolať napr. ďalšiemu kúsku koláča.  Jednoducho ten aký si príjemný pocit, čo tento dopamín vyprodukoval, chcete opakovať stále dokola a dokola.

 

Ako to začína?

Myslím, že veľa ľudí čo sa rozhodli držať diéty s tým, redukovať svoju hmotnosť si týmto prejde. Ide o to, že veľa ľudí si berie príklady z rôznych internetových stránok a na ich diéty ktoré vám povoľujú maximálne tak ovocie, zeleniny a sem tam nejakú tú ryžu. Takéto jedálničky nie sú pre telo zdravé a pretože im chýbajú rôzne látky, človek začne mať chuť na rôzne potraviny ktoré si označil za ,,zakázané". Ale skôr či neskôr poľaví a tak sa práve týmito ,,zakázanými" potravinami preje.

Následne nastávajú výčitky, ľútosť a tak si poviete že si dáte ešte drastickejšiu diétu. To vám ale bohužiaľ znova dlho nevydrží a história sa opakuje - jednoducho ostanete v začarovanom kruhu.

 

Príznaky závislostí na jedle

-Zmena nálad

-Označovanie potravín za ,,zlé" a ,,dobré"

-Vylučovanie potravín

-Jedenie po tajomky

-Odmeňovanie sa jedlom

-Cítiť sa po jedle vinným

-Problémy s  hmotnosťou

-Drastické diéty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ale ako sa tomu všetkému vyhnúť?

Nie je to až také ťažké ako sa na prvý pohľad zdá. Koniec koncov, sama som si tým prešla - tak teda hádam že viem o čom hovorím. Chce to len motiváciu a pevnú vôľu. Len si spomeňte ako sa stále trápite po tom, čo sa prejete, ako vám je zle - bolí vás brucho, neviete sa ani len poriadne pohnúť. Poprípadne sa niekomu zdôverte, porozprávajte sa o tom s niekým. Ale taktiež tu mám pre vás pár rád:

-Prestaňte deliť potraviny na ,,zlé" a ,,dobré": ako som už tvrdila vyššie, telo si to všetko skôr či neskôr vezme. Jednoducho to bude taká tá ,,daň". Telo je totiž múdrejšie, než si myslíte.

-Stanovte si jedálny plán: skúste si navrhnúť deň do predu jedlo a snažte sa to dodržať. Znova si nedávajte nejaké tie malé porcie ani sa ničoho nebojte. V tomto období by ste sa skôr mali zamerať na vyliečenie sa než o nejakú hmotnosť - samozrejme sú isté hranice. Týmto netvrdím že by ste mali jesť predovšetkým tučné a mastné jedlá, len by ste to nemali toľko riešiť.

-Jedzte pred ľuďmi: Prestaňte sa skrývať niekde v rohu izby s jedlom v rukách. Choďte von s priateľmi, dajte si niečo. Alebo len jednoducho poseďte s rodinou pri obede. Aj týmto spôsobom ste o krok bližšie k vyliečeniu! Priznám sa, že s týmto mám problém do dnes aj ja. Síce sa to každým dňom lepší ale stále to nie je ono.

-Nerozptyľujte sa: tým myslím televíziu, rádio, knihy, noviny, časopisy..čokoľvek. Proste jedzte v kľude. Ak budete jesť pri telke, telo si ani neuvedomí že ste niečo zjedli a je jasné že budete neskôr chcieť niečo znova. Okrem toho, pocit sýtosti sa nikdy nedostaví hneď.

-Jedzte len vtedy, keď ste naozaj hladní: toto je asi ten najdôležitejší bod. Rozoznávať pocit hladu a sýtosti.

 

Rôzne chute na sladké a vami ,,zakázané" potraviny sa môžu dostaviť, aj keď vám chýba čo i len jedna látka, minerál. Ale nie je to tak veľká chuť ako keď držíte tie nezmyselné, internetové diéty.

Následne vám ponúkam tabuľku, čo vám zrejme vo vašej strave chýba.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Túto tabuľku samozrejme berte s rezervou. Rôzne chute u človeka sú prirodzené. 

 

Takže nebojte sa! Máte chuť na keksík? Dajte si! A čo taká čokoláda? Veď prečo nie?! Sme len ľudia, majte to na pamäti. Prečo sa trápiť jedlom. Koniec koncov, jedna čokoláda ešte nikoho nezabila a taktiež z nej nepribrali na váhe hneď o 5kíl viac.

 

bottom of page